Uzależnienia

Zrozumienie zjawiska samookaleczania u młodych ludzi

Natalia Jarosz

Samookaleczenie! Sam ten termin często wywołuje panikę, strach, smutek, złość i niepokój u rodziców młodych ludzi, którzy angażują się w takie zachowania. Ale czym jest samookaleczenie i dlaczego młodzi ludzie je popełniają? Czy jest to zjawisko coraz powszechniejsze? Czy z tego wyrosną? Są to typowe pytania, które zadaje mi się podczas pracy z młodą osobą, która angażuje się w takie zachowanie. Co ważniejsze, jestem pytana "co mogę zrobić, aby pomóc mojemu dziecku"? Po przeczytaniu tego bloga będziesz miał więcej informacji na temat samookaleczania i tego, co możesz zrobić, aby pomóc swojemu dziecku.

Co to jest samouszkodzenie?

Samouszkodzenie jest terminem zbiorczym, który obejmuje zachowania samobójcze i samookaleczenia niezwiązane z samobójstwem. Ten blog poświęcony jest w szczególności samookaleczeniom nie samobójczym (Non Suicidal Self Injury, NSSI). NSSI składa się z zachowań takich jak cięcie, przypalanie, drapanie, uderzanie lub w inny sposób ranienie siebie, celowo, w celu poradzenia sobie z uczuciem lub sytuacją. Szacuje się, że w Australii około 10% nastolatków zgłasza, że w pewnym momencie swojego życia brało udział w NSSI. NSSI zaczyna się najczęściej między 12 a 14 rokiem życia. NSSI może jednak wystąpić u każdego, niezależnie od wieku, pochodzenia, przynależności etnicznej i statusu społeczno-ekonomicznego. Trudno jednak powiedzieć, czy liczba NSSI wzrasta. Anegdotycznie, pracownicy szkoły donoszą o wzroście tego zachowania. Może to być prawdą. Badania dotyczące rozpowszechnienia NSSI są bardzo trudne ze względu na jego skrytą naturę. Również wstyd, z jakim młodzi ludzie przyznają się do zachowań autodestrukcyjnych, sprawia, że trudno je zmierzyć.

Samookaleczenie jako strategia radzenia sobie?

Wiemy, że NSSI jest strategią radzenia sobie z problemami. Młodzi ludzie używają jej do regulowania uczuć, których albo nie rozumieją, albo nie wiedzą jak inaczej sobie z nimi poradzić, albo uważają je za zbyt przytłaczające. Częstym czynnikiem wywołującym NSSI mogą być trudności lub konflikty z rodzicami lub rówieśnikami, problemy w szkole lub pracy, problemy ze zdrowiem fizycznym, depresja, zastraszanie, niska samoocena, problemy seksualne lub używanie narkotyków i alkoholu. Młodzi ludzie mówią, że najczęstszymi powodami podejmowania NSSI są: chęć poczucia czegoś (tzn. przestania być "odrętwiałym"), wyrażenia emocji, komunikowania uczuć, regulowania emocji, rozładowania napięcia i frustracji, poczucia kontroli, samouspokojenia, ukarania się lub oczyszczenia.

Niektórzy młodzi ludzie mogą dowiedzieć się o tej strategii radzenia sobie, spróbować jej raz, stwierdzić, że nie działa i nigdy więcej jej nie spróbować. Inni mogą spróbować tego zachowania i uznać je za bardzo skuteczne, bo tymczasowo pomaga im przekazać to, co czują lub dać ujście emocjom. Trudność polega na tym, że często po samym akcie następuje intensywny wstyd i rozczarowanie (z powodu uciekania się do takiego zachowania), co skutkuje uczuciami nie do opanowania. Rozwiązanie - zaangażowanie się w NSSI, aby tymczasowo poradzić sobie z tymi uczuciami. W ten sposób nagradzający cykl trwa nadal. Wielu młodych ludzi, z którymi rozmawiam, chce zaprzestać tego zachowania, ale boi się tego, co się stanie, jeśli przestaną lub boi się, że nie będzie w stanie przestać.

Moje dziecko samo sobie szkodzi - co mogę zrobić?

Te informacje są świetne, ale co mogę zrobić? Dla rodzica może to być jedna z najtrudniejszych rzeczy, z jaką musi się pogodzić - dziecko, które celowo wyrządza sobie krzywdę. Nie spotkałem nikogo, kto powiedziałby, że łatwo sobie z tym poradzić. Nie jest. Ale nie jesteś sam i jest dostępna pomoc. Zacznij od tych prostych strategii, które możesz zastosować, aby pomóc młodej osobie w zaprzestaniu takiego zachowania:

  • Po pierwsze, i NAJWAŻNIEJSZE, nie oceniaj, bądź empatyczny i współczujący. Młodzi ludzie często mówią mi, że boją się, że ich rodzice dowiedzą się o tym zachowaniu, ponieważ obawiają się osądzenia, kary i wstydu; Postaraj się zrozumieć powody, dla których Twoje dziecko angażuje się w to zachowanie, a nie zakładać, że są to powody tego zachowania; Bądź świadomy swojej reakcji emocjonalnej. To zupełnie normalne, że jesteś zszokowany, zaniepokojony, zasmucony i rozgniewany tym zachowaniem. Nawet jeśli tak się czujesz, postaraj się:

o Zachować spokój o Być szczerym z dzieckiem na temat swoich uczuć, ale podzielić się swoimi poszukiwaniami, aby pomóc nadać sens zachowaniu o Poszukać wsparcia u przyjaciela lub profesjonalisty o Zadbać o siebie emocjonalnie i fizycznie.

  • Nie składaj obietnic, których nie możesz dotrzymać (np. stwierdzając: nikomu nie powiem); Bądź realistą - nie każda młoda osoba jest gotowa i chętna do zmiany zachowania. Przekazanie informacji, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o szukaniu pomocy lub które pomogą jej poczuć się mniej osamotnioną w swoim doświadczeniu; Należy mieć świadomość, że jeśli młoda osoba angażuje się w NSSI, aby poradzić sobie z intensywnymi i bolesnymi emocjami, odebranie jej tej strategii może spotęgować jej uczucia. Należy porozmawiać z młodą osobą i zaproponować jej inne strategie zastępcze, takie jak ćwiczenia, rozmowa z kimś lub robienie czegoś relaksującego. Może to być jednak tylko tymczasowe rozwiązanie i może nie wystarczyć do całkowitego powstrzymania NSSI. NSSI może być złożonym problemem, który może wymagać profesjonalnego wsparcia.

Wsparcie w przypadku samookaleczeń

Jest nadzieja. NSSI jest bardzo uleczalne i istnieje wiele skutecznych strategii, które pomagają nauczyć młodych ludzi jak regulować emocje, tolerować stres, rozwiązywać problemy i nauczyć się dbać o siebie. Jeśli martwisz się o swoją młodą osobę, poszukaj wsparcia. Możesz zadzwonić/ wysłać e-mail do jednego z naszych przyjaznych członków zespołu ds. relacji z klientami (np. recepcjonistki), a oni z przyjemnością odpowiedzą na wszelkie pytania i udzielą Ci informacji:

Loganholme Practice: P: (07) 3801 1772 | E: info@psychprofessionals.com.au

Capalaba Practice: P: (07) 3823 2230 | E: contact@psychprofessionals.com.au

Możesz też wejść na naszą stronę internetową www.psychprofessionals.com.au/contact-us i wypełnić formularz zapytania online, a ktoś do Ciebie zadzwoni w dogodnym dla Ciebie czasie.

Możesz również spróbować skorzystać z następujących stron internetowych:

www.headspace.org.au

http://au.reachout.com/

Zobacz