Uzależnienia

7 sekretów bardzo szczęśliwych dzieci

Natalia Jarosz

7 sekretów bardzo szczęśliwych dzieci

Jeśli chodzi o dzieci, ludzie po prostu nie myślą o szczęściu wystarczająco dużo w dzisiejszych czasach. Myślą o sukcesie. Myślą w porównaniach. Myślą o kamieniach milowych, ukończeniu szkoły i błyszczących trofeach.

Powinniśmy jednak zastanowić się nad tym, czego dziecko potrzebuje od rodzica, aby być szczęśliwym. Jak możemy skupić się na szczęściu, kiedy zawsze jest tyle do zrobienia? Możemy zacząć od wzięcia oddechu (nie martw się, ta ogromna sterta prania poczeka na Ciebie), a następnie możemy wziąć kilka wskazówek od szczęśliwych dzieci.

Sekret nr 1: Jedzą na czas

Wiem, co myślisz; to jest zbyt proste, aby być prawdziwą strategią rodzicielską. Pomyśl jeszcze raz. Czy kiedykolwiek byłeś tak głodny, że po prostu chciałeś krzyczeć? Tak właśnie czują się dzieci, gdy przegapią przekąskę lub muszą czekać dwie godziny po normalnym czasie jedzenia, aby uczestniczyć w jakimś super-fantastycznym rodzinnym obiedzie.

Jedzenie w regularnych odstępach czasu uzupełnia zapasy energii dla ich rosnących mózgów i ciał oraz pozwala kontrolować głód. Kiedy dzieci są spokojne i zadowolone, doświadczają większego szczęścia.

Sekret nr 2: Regularnie się wysypiają

Wiem, wiem, niektóre dzieci śpią lepiej niż inne, a inne są po prostu strasznymi śpiochami! Choć to z pewnością prawda, nie jest to usprawiedliwienie dla złych nawyków snu. Dzieci muszą się nauczyć, jak spać. To do nas należy nauczenie ich tego. Kiedy są całkowicie wyczerpane, są marudne. Kiedy są wypoczęte i gotowe do rozpoczęcia dnia, są szczęśliwsze. Spraw, by sen (i konsekwentne kładzenie się do łóżka) stał się priorytetem.

Sekret nr 3: Bawią się bez instrukcji

Niestrukturyzowany czas zabawy wydaje się być zagubioną sztuką w dzisiejszych czasach. Kiedyś dzieci same tworzyły swoją własną zabawę. Dziś dzieci są nadmiernie rozplanowane, wybierane i w zachwycie nad zabawkami, które w zasadzie robią zabawę za nie. Jasne, te śmieciarki ze wszystkimi dzwonkami i gwizdkami są fajne, ale pamiętaj, aby wrzucić do nich kilka drewnianych ciężarówek i klocków. I proszę, spójrzcie na napięty harmonogram i znajdźcie trochę czasu, gdzie wasze dzieci mogą się po prostu bawić każdego dnia. Zabawa jest dobra dla duszy.

Sekret nr 4: Wolno im wyrażać emocje

Dzieci krzyczą, kiedy są wściekłe. Płaczą, kiedy są smutne. Mogą nawet tupać nogami i biegać w kółko, kiedy nie są pewne, co czują. A czasami, jeśli masz naprawdę dużo szczęścia, robią to wszystko w środku alejki nr 9 w twoim przyjaznym sklepie Target. Pozwól im na to. Dzieci potrzebują wyrażać swoje emocje. Podczas gdy dorośli wiedzą, że można zadzwonić do przyjaciela, aby dać upust, gdy sytuacja staje się trudna, dzieci są nieco bardziej prymitywne. Uciszanie ich i publiczne zawstydzanie nie pomaga. Pozwól im dać upust w ich własny, mały sposób, a następnie zaoferuj pomoc. Znoszenie publicznego napadu złości może być przytłaczające w danej chwili, ale jest to lepsze niż całe życie internalizacji negatywnych emocji, które mogą prowadzić do problemów emocjonalnych u dziecka.

Sekret nr 5: Mają możliwość dokonywania wyborów

Dzieci mają bardzo małą kontrolę nad swoim życiem. Ciągle mówi się im, gdzie mają iść, co robić i co jeść. Odrobina kontroli to długa droga do poczucia szczęścia. Pozwól swoim dzieciom wybierać stroje. Pozwól im wybierać menu na kolację jeden wieczór w tygodniu. Zapytaj je, na jakie zajęcia chcą uczęszczać. Daj im możliwość podejmowania decyzji i obserwuj, jak się uśmiechają w zamian.

Sekret #6: Czują się wysłuchane

Dzieci są intuicyjne. Nawet maluchy potrafią powiedzieć, kiedy rodzice je wyciszają lub odpowiadają na autopilocie. Kiedy dzieci czują, że ich rodzice naprawdę ich słuchają (o wszystkim, od najlepszego wyścigu Zygzaka McQueena po to, czego nauczyły się w szkole), czują się bardziej związane. To zwiększa ich pewność siebie i podnosi ogólny poziom szczęścia. Słuchaj, kiedy Twoje dzieci mówią. To najlepszy sposób na zbudowanie otwartej i szczerej relacji z dzieckiem, a to sprawia, że dziecko jest szczęśliwe.

Czy nadal jesteś ze mną? Bo to ostatnie jest bardzo ważne.

Sekret #7: Doświadczają bezwarunkowej miłości

Dzieci nawalają. Mówisz im, żeby nie skakały z kanapy w kółko, ale one i tak to robią. A potem płaczą. Ponieważ dzieciństwo w dużej mierze opiera się na próbach i błędach, a czasami dzieci po prostu muszą zaryzykować. Wybacz im. Kochaj je mimo wszystko.

Kiedy dzieci wiedzą, że ich rodzice kochają je i wspierają bez względu na wszystko, są bardziej skłonne do podejmowania zdrowego ryzyka. Są pewne siebie i swoich decyzji. Uczą się, że czasami ludzie popełniają błędy, ale zawsze jest szansa, aby je naprawić.

Gdy dzieci wiedzą, że rodzice zawsze będą przy nich, na dobre i na złe, są szczęśliwe.

Więcej informacji

Aby uzyskać więcej informacji lub wsparcie we wdrażaniu tych i innych strategii mających na celu budowanie życia, na jakie zasługujesz Ty i Twoje dzieci, umów się na spotkanie z jednym z naszych doświadczonych psychologów dzieci i młodzieży.

Odnośnik: Artykuł autorstwa Katie Hurley, psychologa dzieci i młodzieży. http://www.huffingtonpost.com/katie-hurley/secrets-of-highly-happy-children_b_3722259.html

Zobacz