Uzależnienia

Na czym polega tanoreksja?

Natalia Jarosz

Tanoreksja jest przykładem zaburzenia osobowości, do którego dochodzi w konsekwencji kultu własnego ciała. Bazuje na przyjemności, jaką jest korzystanie ze słońca, nie można jednak nie zauważyć, że w tym przypadku została ona zastąpiona obsesyjnym przymusem. Tanorektyk nie potrafi już myśleć o niczym innym, dąży do opalania się i koncentruje się wyłącznie na własnym wyglądzie.

Zewnętrzna atrakcyjność okazuje się w jego wypadku jedynym skutecznym sposobem na to, aby poprawić sobie samopoczucie, dążenie do niej za wszelką cenę wydaje się więc tanorektykowi uzasadnione. Sam termin narodził się w wielkiej Brytanii i to właśnie tamtejsza telewizja publiczna była pierwszą, która zdecydowała się głośno wypowiedzieć na jego temat. Reportaż o nastolatce, która nie mogła sobie poradzić z przymusem korzystania z solarium wstrząsnął opinią publiczną i przyczynił się do tego, że swoje stanowisko w tej sprawie zajęli też naukowcy.

Komu grozi uzależnienie od opalania?

Obecnie tanoreksja wydaje się być problemem szczególnie poważnym, w naszej kulturze opalenizna kojarzy się bowiem nie tylko z symbolem piękna i elegancji, ale także zamożności. To również jeden z najłatwiejszych sposobów na choćby częściowe upodobnienie się do gwiazd. Jedynym ograniczeniem jest w naszym klimacie pogoda, jak się jednak okazuje, można sobie z nim radzić, gdy w grę wchodzi wizyta na solarium. Tanoreksja ewoluuje, o czym możemy przekonać się choćby analizując to, kto znajduje się w grupie ryzyka.

Uzależnienie od słońca

Początkowo mówiono o niej jako o problemie kobiet w średnim wieku, psycholodzy zwracają jednak uwagę na to, że obecnie staje się ona zagrożeniem dla coraz młodszych dziewcząt. Co ciekawe, choć panów zagrożonych tanoreksja ciągle jest mniej niż pań, ich liczba również systematycznie wzrasta. Najczęściej mamy w tym przypadku do czynienia z mężczyznami, którzy dodatkowo są uzależnieni od siłowni. W konsekwencji walka z problemem staje się jeszcze bardziej skomplikowana.

Niebezpieczne jest i to, że uzależnienie od opalania się ma zwykle niewinne początki, przez długi czas nie martwi więc zarówno tanorektyka, jak i osób znajdujących się w jego otoczeniu. Podłożem tanoreksji, bez względu na to, w jakim wieku i jakiej płci jest jej ofiara, niezmiennie pozostaje jednak patologiczne postrzeganie własnej osoby. Osoba uzależniona nie jest w stanie budować poczucia własnej wartości na niczym innym poza postrzeganiem jej jako atrakcyjnej. Osoby uzależnione od opalania przeważnie nie mają też świadomości tego, że mają problem. Bardzo rzadko samodzielnie szukają pomocy specjalistycznej.

Zobacz