Narkomania

Jakie są długofalowe skutki metamfetaminy?

Natalia Jarosz

Metamfetamina, znana również jako metamfetamina, jest silnie uzależniającym narkotykiem stymulującym. Wciągany, palony lub wstrzykiwany, wpływa na ciało i umysł. W ten sposób tworzy poczucie euforii, które może trwać godzinami, tworząc tylko jedną dawkę. Długotrwałe działanie mety może być niszczące zarówno fizycznie jak i psychicznie. Jesteśmy tu po to, aby pomóc ci przebrnąć przez i przezwyciężyć twoje uzależnienie od mety.

Jak metamfetamina działa w organizmie

Metamfetamina jest stymulantem centralnego układu nerwowego. To sprawia, że czujesz się obudzony, a to może powodować nadpobudliwość. Masz więcej energii i czujesz, że możesz iść dalej na zawsze. Często powoduje niepokój, pobudzenie i drżenie. Zwiększa ciśnienie krwi i temperaturę ciała. Meth również uwalnia duże ilości substancji chemicznych przyjemności mózgu. Są to serotonina, noradrenalina i dopamina. Jednak dopamina uwalnia się w znacznie większych ilościach.

Dopamina jest nagrodą mózgu substancji chemicznych. W normalnych warunkach, twój mózg uwalnia dopaminy, gdy osiągniesz coś dobrego. Ćwiczenia, interakcje z bliskimi i otrzymywanie komplementów każdego wydania małych ilości dopaminy. To jest dobre uczucie, zachęcające do powtarzania zachowania.

Meth uwalnia dopaminy w znacznie większych ilościach, co stanowi wiele z długoterminowych skutków mety. Ostatecznie, twój mózg przyzwyczaja się do tego. To zmienia się, aby spróbować utrzymać równowagę, w tym utratę receptorów dopaminy i serotoniny. Jeśli jesteś uzależniony od mety, może być potrzebne centrum leczenia uzależnienia od mety, aby pomóc przerwać swoje uzależnienie.

Długotrwałe oddziaływanie metamfetaminy na mózg

Najbardziej zaskakujące długofalowe skutki mety mają związek z mózgiem. Zmniejszona biała masa, zmniejszone neurony, i mniej transporterów dopaminy. Może to spowodować wiele skutków ubocznych, w tym:

  • Zmniejszona koordynacja
  • Trudności z regulowaniem emocji
  • Trudności z koncentracją
  • Lęk
  • Utrudnienia w nauce

Upośledzone myślenie

Długotrwałe skutki metamfetaminy obejmują problemy behawioralne i poznawcze. Może ona osłabiać zdolność osądzania i rozwiązywania problemów. Zasadniczo, jest to wynikiem słabej kontroli impulsów w mózgu. Kiedy stajesz się impulsywny, twoja zdolność do rozwiązywania problemów znacznie spada. Niektóre osoby mogą potrzebować leków lub psychoterapii, aby pomóc im nauczyć się kontrolować swoje impulsy.

Przewlekłe stosowanie metamfetaminy również zmniejsza pamięć. Twój mózg zasadniczo koduje informacje i odzyskuje je, gdy są potrzebne. Proces ten zachodzi za każdym razem, gdy przypominasz sobie pamięć. Używanie metamfetaminy osłabia twoją zdolność do właściwego kodowania wspomnień, jak również zdolność do ich odzyskiwania.

Aby pomóc Ci przezwyciężyć te objawy, w The Right Step stosujemy wiele różnych metod leczenia, takich jak indywidualny program terapeutyczny i program terapii grupowej, aby pomóc Ci przezwyciężyć Twoje uzależnienie od mety.

Upośledzenie funkcji motorycznych

Metamfetamina uszkadza białą materię mózgu. Niektóre z długoterminowych skutków stosowania mety odnoszą się do problemów ruchowych z tego powodu. Czas reakcji jest zauważalnie wolniejszy. Koordynacja maleje. W ciężkich sytuacjach, nawet proste zadania, takie jak chodzenie, mogą być osłabione.

Zaburzenia psychiatryczne

Meth prowadzi również do zwiększonego ryzyka wystąpienia zaburzeń psychicznych. Urojenia, halucynacje i niezdolność do odróżniania rzeczywistości od fantazji mogą pojawić się w wyniku stosowania mety. Jednym z przykładów są robaki metamfetaminy. Ci, którzy nadużywają metamfetaminy przez długi czas mogą myśleć, że mają "robaki" pełzające pod ich skórą. Mogą one następnie próbować je usunąć, co może spowodować poważne szkody. Poważne zaburzenia psychiczne zazwyczaj ustanie po zaprzestaniu używania mety, ale mogą być pewne skutki uboczne.

Problemy psychiatryczne, takie jak lęk i depresja mogą trwać długo po zaprzestaniu używania mety. Jednym z powodów jest wpływ mety mety ma na mózg. Dopamina i serotoniny są uszczuplone, dzięki czemu depresja znacznie bardziej prawdopodobne. Apatia jest powszechne, jak również ponieważ raz przyjemne działania nie zapewniają już te same pozytywne uczucia. Lęk może wynikać z uszkodzeń dokonanych przez lek, lub niezdolność do funkcjonowania trzeźwy po długotrwałym użyciu.

Zobacz