Seksoholizm

Czym charakteryzuje się seksoholizm?

Natalia Jarosz

Trudno osobę, która nie zmagałaby się choćby z niewielkimi nałogami. W większości przypadków nie są one jednak groźne nie tylko dla nas, ale i dla naszego otoczenia. Jeśli jednak zaczniemy poważnie się uzależniać, musimy liczyć się z tym, że ucierpi na tym nie tylko nasz organizm, ale i osoby nam najbliższe. Uzależnienie jest możliwe od wielu rzeczy.

Najczęściej kojarzymy je z alkoholem i narkotykami, coraz częściej możemy jednak usłyszeć również o uzależnieniu od Internetu, telefonów i zakupów. Naukowcy i lekarze coraz częściej podkreślają zresztą, że uzależnić można się praktycznie od wszystkiego. Nałogi bardzo często nie wydają się nam groźne. A mimo to niemal zawsze nie mamy szans na wyjście z nich, jeśli nie skorzystamy z pomocy lekarskiej.

Martwić powinniśmy się przy tym nie tylko osobami, które już rozpoczęły leczenie, nie mają jednak pewności, czy doprowadzi ono do szczęśliwego końca. Zagrożenie stanowią także te osoby, które nie przyznają się do nałogu i mają tendencję do bagatelizowania wszystkich tych sygnałów, które powinny im uświadamiać, w jak niebezpiecznej znalazły się sytuacji. Uzależnienie jest często mylone z modą. Wydaje nam się, że po prostu naśladujemy pewien trend, gdy tymczasem już od jakiegoś czasu trawi nas choroba.

Czym jest seksoholizm?

Seksoholizm jest nałogiem specyficznym, okazuje się bowiem, że nad wyraz często dochodzi do jego bagatelizowania. Nie jest on, oczywiście, związany z seksem jako takim, ale przede wszystkim z jego nadmiarem. Osoby uzależnione od seksu odczuwają wyjątkowo silną potrzebę zaspokojenia swoich żądzy. Ich preferencje bywają przy tym bardzo zróżnicowane.

Uzależnienie od seksu

Badania nad seksoholizmem są prowadzone dopiero od niedawna, nie powinno być więc dla nas zaskoczeniem to, że nawet osoby zawodowo zajmujące się leczeniem osób uzależnionych od seksu, nie zawsze wypowiadają się tak samo. Ciągle jeszcze można usłyszeć o tym, że seksoholizm to swego rodzaju moda, choć mamy coraz więcej dowodów na to, że jego bagatelizowanie potrafi być wyjątkowo niebezpieczne.

Cechy nałogu

Na szczęście, większość specjalistów uznaje już seksoholizm za nałóg zwracając uwagę na to, że posiada on wszystkie te cechy, które odpowiadają uzależnieniu. Tu warto wspomnieć choćby o braku możliwości kontrolowania swojego zachowania, a także o obsesji skierowanej na jedno zachowanie. Seksoholizm wiąże się też z kontynuowaniem określonych praktyk nawet pomimo rosnącej świadomości ich negatywnych skutków. Pewnym problemem może też okazać się postawienie granicy, jaka dzieli seksoholizm i intensywne życie seksualne. Dziś odbywa się to głównie na podstawie testów.

Zobacz