Uzależnienia

Jak rozmawiać z bliską osobą o odchudzaniu?

Natalia Jarosz

Kiedy widzisz, że waga bliskiej osoby zmierza w niebezpiecznym fizycznie kierunku, naturalnie chcesz jej pomóc. Ale trudno jest wiedzieć, jak pomóc, ponieważ dla większości ludzi waga jest tak drażliwym tematem. Z wagą związana jest idea własnej wartości - dlatego mówienie ukochanej osobie, że jest za gruba lub za chuda jest trudne. Nie wspominając już o tym, że szczere rozmowy o wadze mogą przynieść odwrotny do zamierzonego skutek: ludzie mogą dążyć do skrajnej wagi, częściowo jako sposób na ucieczkę przed uczuciem wstrętu do samego siebie. Niezdecydowane podejście do kwestii wagi może podsycać poczucie wstrętu do samego siebie, powodując, że ukochana osoba będzie kontynuować ten cykl. Od czego więc zacząć?

Jak rozmawiać z ukochaną osobą o odchudzaniu?

Jak rozmawiać z ukochaną osobą o odchudzaniu? Poniżej przedstawiamy kilka DO i DON'Ts, które okazały się pomocne w rozmowach z ludźmi na temat wagi.

DON'Ts utraty wagi

1. Nie używaj wstydu

Wstyd może sprawić, że Twoja ukochana osoba zacznie jeść zdrowo (lub ograniczy spożycie) przed Tobą, ale nie spowoduje to długotrwałej zmiany. W rzeczywistości wstyd może promować dokładnie te zachowania, których chcesz pomóc uniknąć bliskiej osobie. Przykłady zawstydzających stwierdzeń to: "Już mnie do ciebie nie ciągnie" lub "Nawet nie mieścisz się w swoje ubrania". Wiem, że twoim zamiarem jest zaoferowanie pełnych dobrych intencji sygnałów ostrzegawczych, ale wstyd rzadko prowadzi do trwałej zmiany.

2. Nie forsuj tematu

Podchodząc do kwestii wagi, daj ukochanej osobie dużo przestrzeni. Jeśli ukochana osoba nie chce z tobą rozmawiać o swojej wadze, odpuść sobie. Rozmowa o wadze jest sprawą niezwykle osobistą i delikatną. Być może trzeba będzie to robić powoli, z biegiem czasu. I pamiętaj: to, że Twoja ukochana osoba nie chce rozmawiać z Tobą o swojej wadze, nie oznacza, że nie myśli o niej lub nie mówi o niej gdzie indziej.

3. Nie koncentruj dyskusji na wadze i jedzeniu

Rozmowa powinna koncentrować się na zdrowiu. Zwroty, które koncentrują się na ciele lub nawykach żywieniowych danej osoby, mogą sprawić, że ukochana osoba poczuje się defensywnie. Unikaj mówienia takich rzeczy jak: "Ciągle przybierasz na wadze" lub "Zauważyłem, że jesz w nocy, po tym jak zjadłeś już kolację". Wiem, że to kuszące, by mówić o szczegółach, które doprowadziły do tego, że martwisz się o wagę, ale postaraj się, by dyskusja skupiła się na prawdziwym problemie, którym jest troska o ogólny stan zdrowia i jakość życia.

4. Nie oferuj pomocnych wskazówek dotyczących utraty wagi

Wiem, że jest to trudne, zwłaszcza jeśli sam straciłeś na wadze. Pamiętaj, że twój ukochany prawdopodobnie wie dość dobrze, co robić, a czego nie robić, aby zrzucić wagę. Ponadto, problem jest prawdopodobnie bardziej złożony niż wskazówki dotyczące diety i ćwiczeń. Trzymaj się mówienia o swojej miłości i trosce o niego lub nią osobiście. Nie skupiaj się na tym, jak on lub ona może lub powinien osiągnąć swój cel.

5. Nie monitoruj ich jedzenia ani ćwiczeń.

Staraj się nie komentować zachowań bliskiej osoby związanych z wagą - dobrych czy złych! Wiem, że wydaje się to sprzeczne z intuicją, ale wszelkie komentarze na temat zachowania stwarzają dynamikę, w której to Ty jesteś strażnikiem. Jeśli twoja ukochana osoba czuje, że przydałyby się jakieś mechanizmy kontroli i równowagi, zachęć ją do zatrudnienia profesjonalistów. Trenerzy fizyczni i dietetycy są przeszkoleni w zakresie monitorowania, zachęcania ORAZ stawiania granic w razie potrzeby - niech ci specjaliści będą tymi złymi! Kiedy zaczniesz pilnować porządku, przygotujesz się na to, że w końcu będziesz musiał być tym złym gliną, co może skomplikować relacje osobiste.

6. Nie osądzaj

Obejmuje to wskazanie, jak społeczeństwo ocenia ludzi o dużej wadze. Obiecuję ci, że twój ukochany jest bardzo świadomy tego faktu, i nikt nie ocenia tej osoby bardziej surowo niż oni oceniają siebie.

Weight Loss DOs

1. Pamiętaj, że twój ukochany może już czuć się zawstydzony

Nawet jeśli Twoja ukochana osoba otwarcie żartuje na temat swojej wagi, nie oznacza to, że dobrze czuje się ze swoim ciałem. Bądź wrażliwy i rozważny w swoich słowach i podejściu. Pamiętaj, że ten temat może być bardzo bolesny i powodować wstyd.

2. Mów o zdrowiu i uczuciach, a nie o wadze i jedzeniu

Ponownie (ponieważ jest to niezwykle ważne), zwroty takie jak: "Bardzo martwię się o twoje wysokie ciśnienie krwi" lub "Nie chcę cię stracić lub żebyś cierpiała na zdrowiu" są pomocnymi sposobami na przekazanie, że twoje obawy pochodzą z miejsca miłości.

3. Mów z miłością i szacunkiem

Powiedz ukochanej osobie, że kochasz ją taką, jaka jest. NA ZAWSZE. Powiedz jej, że próbujesz z nią rozmawiać, ponieważ chcesz dla niej jak najszczęśliwszego i najzdrowszego życia.

4. Użyj empatii

Spróbuj pomyśleć o jakimś obszarze swojego życia, w którym jesteś szczególnie wrażliwy - może to być edukacja, pieniądze lub związki. Jak chciałbyś, aby ktoś zwrócił się do ciebie z bardzo wrażliwym i bolesnym tematem? Kiedy mówisz, zaoferuj dużo miłości i wsparcia. Mówienie do ukochanej osoby bez prawdziwej empatii i współczucia dla jej zmagań tylko ją odepchnie.

5. Nie patrz poza winę

Choć waga ukochanej osoby może wydawać ci się prostą kwestią motywacji i samokontroli, może tak nie być. Twoja ukochana osoba może mieć zaburzenia odżywiania i potrzebuje profesjonalnej pomocy, aby pomóc w ich drodze do zdrowia. Postaraj się nie dopuścić do tego, aby wydawało się, że przypisujesz jej winę, a zamiast tego przedstaw swoją dyskusję w kategoriach wsparcia i pomocy.

Rozmowy o wadze nigdy nie są łatwe. Bez względu na to, co zrobisz lub powiesz, ostatecznie to od twojej bliskiej osoby zależy, jak postąpi. Pamiętaj, że nawet jeśli twoja ukochana osoba jest początkowo zraniona, nie oznacza to, że cię nie słyszy. Wykorzystaj czułość i miłość, a przede wszystkim daj bliskiej osobie szacunek i przestrzeń do odnalezienia własnej drogi.

W The Psych Professionals mamy zespół wysoko wykwalifikowanych psychologów, którzy mogą pomóc w ogólnych trudnościach z utratą wagi.

=

Zobacz