Uzależnienia

Wspieranie koncentracji u dzieci

Natalia Jarosz

Wspieranie koncentracji u dzieci

"Nie możesz po prostu usiąść i wykonać swojej pracy?!". Brzmi znajomo? Może być trudno zrozumieć, dlaczego dzieci walczą z koncentracją. Pomyśl o koncentracji jak o ćwiczeniu, które wymaga regularnego treningu. Niektórzy z nas potrzebują nieco więcej wsparcia w tej dziedzinie niż inni, zwłaszcza dzieci. Koncentracja jest szczególnie ważna dla dzieci, ponieważ jest to istotna umiejętność pozwalająca odnieść sukces w szkole i na innych zajęciach pozaszkolnych. Pomaga im się uczyć, doskonalić i rozwijać kluczowe cechy, takie jak poczucie własnej wartości i pewność siebie. Wraz z wiekiem, coraz więcej koncentracji będzie się od nich oczekiwać w klasie. Jeśli Twojemu dziecku brakuje koncentracji, nie oznacza to, że jest leniwe lub krnąbrne, oznacza to po prostu, że nie posiada ono skutecznych strategii. Wypróbuj poniższe strategie i zobacz, jak ci pójdzie. Nie wszystkie z nich będą działać dla każdego dziecka, więc wypróbuj je i zobacz, co działa najlepiej dla Ciebie i Twojego dziecka.

  1. Daj dziecku przerwę na naukę

Dla wielu dzieci i nastolatków, zwłaszcza po całym dniu spędzonym w szkole, łatwiej jest usiąść i wykonać zadanie domowe lub ocenę. Siedzenie przy biurku przez cały dzień i oczekiwanie skupienia uwagi przez większość dnia może być wyczerpujące psychicznie i fizycznie, szczególnie dla młodszych dzieci. Robienie przerw może sprawić, że praca będzie mniej frustrująca i zwiększy wydajność, a jednocześnie pomoże dzieciom w samoregulacji emocji i samokontroli tego, jak się czują. A więc pierwszy krok - zrób im przerwę po powrocie do domu! Czy będzie to podwieczorek, czy czas wolny - zanim przystąpią do pracy, powinny poczuć się wypoczęte. Upewnij się, że wspólnie z dzieckiem zaplanujesz przerwy i że zasady są jasne.

  1. Wyznacz czas i miejsce

Wyznaczenie czasu na odrabianie lekcji stwarza dziecku pewne oczekiwania - jest to coś, co może zaplanować i nad czym może pracować. Ustalenie harmonogramu nie tylko pomaga w zarządzaniu czasem, ale także pomaga zaprogramować mózg dziecka tak, aby wiedział, kiedy ma się uczyć. Pracuj z dzieckiem, aby zaplanować odpowiednie godziny odrabiania lekcji, a także odpowiednią przestrzeń. Środowisko ma kluczowe znaczenie, gdy myślimy o tym, jak skłonić dziecko do koncentracji. Rozproszenie uwagi może utrudnić pracę, ponieważ wielozadaniowość zaburza koncentrację. Przestrzeń, w której dziecko może pracować, mając dostęp do wsparcia od siebie lub kogoś innego, stworzy środowisko sprzyjające koncentracji. Rozłóż książki i przybory piśmiennicze i postaraj się, aby przestrzeń była atrakcyjna i wygodna.

  1. Praktykuj uważność (mindfulness)

Koncentracja jest jednym z aspektów mindfulness. Zajęty umysł może osłabić koncentrację, a ty, miejmy nadzieję, kontrolowałeś niektóre z nich, planując czas pracy i czas odpoczynku z dzieckiem. Wszyscy jednak wiemy, jak wspaniała jest wyobraźnia dziecka i jak szybko się w nią wciąga. Ważne jest, aby rozwijać ich zdolność koncentracji, a zwrócenie ich uwagi na chwilę obecną jest doskonałym sposobem, aby to zrobić. Zagraj w "Szpieguję moim małym oczkiem...", poproś, by zamknęło oczy i opowiedziało, co słyszy, albo poćwicz oddychanie brzuchem. Te ćwiczenia zmuszają je do skupienia się na chwili obecnej, zamiast na przeszłości, przyszłości lub ich wspaniałej wyobraźni. Ćwiczenia te mogą nawet stać się częścią rutyny, aby być uziemionym i obecnym przed rozpoczęciem pracy.

  1. Rozkładanie zadań na części

Niektóre prace, które dzieci otrzymują ze szkoły, a nawet zadania, które im zlecasz, mogą być dla nich zbyt przytłaczające. Duże zadania mogą onieśmielać i sprawiać, że dzieci niechętnie podchodzą do problemu. Dzielenie zadań na łatwe do wykonania części zwiększa ich wiarę w siebie, że są w stanie wykonać duże zadania. Dotyczy to zarówno obowiązków domowych, jak i uczenia się nowych umiejętności. W ten sposób można zacząć od projektu lub zadania i wspólnie z dzieckiem podzielić je na 4 części w ciągu tygodnia.

  1. Graj w gry na koncentrację

Pamiętaj, że koncentracja wymaga treningu, a gry umysłowe są doskonałym sposobem, aby to osiągnąć. Puzzle, krzyżówki i podobne gry są doskonałym sposobem na wzmocnienie zdolności koncentracji i na to, by dziecko ćwiczyło koncentrację w zabawny i interaktywny sposób. Wymagają one rozwiązywania problemów i koncentracji, czyli umiejętności kluczowych dla pracy w szkole. Wypróbuj kilka aplikacji, które Twoim zdaniem mogą spodobać się dziecku. Poniżej znajduje się przykład kilku świetnych gier i ćwiczeń na koncentrację:

Zobacz