Bigoreksja

Na czym polega bigoreksja?

Natalia Jarosz

Ewolucja obdarzyła nas wieloma zaletami, przyczyniła się jednak również do tego, że mamy skłonność do nałogów będącą poważną dysfunkcją sprawności naszej woli. Zwykle przejawia się ona chronicznym podejmowaniem takich decyzji, które są szkodliwe dla naszego organizmu i sprzeczne z zasadami zdrowego rozsądku.

Wraz z rozwojem cywilizacji poszerza się zresztą możliwość podejmowania zgubnych decyzji. Dziś możemy nie tylko poszukiwać alkoholu lub dymu nikotynowego, ale i nałogowo chodzić na zakupy, pracować, a także oddawać się hazardowi. Uzależnienie zyskuje sobie miano choroby cywilizacyjnej.

Kult piękna

Dziś coraz częściej mamy do czynienia z obsesją dotyczącą naszego własnego wizerunku. Dążymy nie tylko do tego, aby piać się w górę po szczeblach kariery, ale i do tego, aby wyglądać lepiej i ukrywać nasz rzeczywisty wiek. To wygląd przesądza nie tylko o naszej atrakcyjności, ale i o wpływie, jaki jesteśmy w stanie wywrzeć na innych. Atrakcyjna kobieta jest zazwyczaj opisywana jako osoba młoda, zgrabna, szczupła, a do tego aktywna zawodowo i szczęśliwa. Także mężczyźni nie mają łatwo, muszą być dziś bowiem nie tylko aktywni w pracy, ale i dobrze zbudowani oraz wysportowani.

I nawet, jeśli wielu osobom taki wizerunek wydaje się przerysowany, media sprawiają, że dążenie do niego staje się czymś niemal naturalnym. Jeśli jednak oczekiwany przez nas wygląd jest zbyt wyidealizowany, dążenie do jego osiągnięcia w pewnym momencie musi się przerodzić w obsesję. Nic więc dziwnego, że wśród kobiet coraz częściej rozwija się tak anoreksja, jak i bulimia.

Zaburzenia obrazu własnego ciała

Panowie również nie są wolni od tego problemu i to nawet pomimo tego, że choroba, która ich dopada może być w początkowym stadium postrzegana jako niegroźna, a nawet mająca na nich pozytywny wpływ. Jest nią bigoreksja zakładająca spędzanie wolnego czasu na ćwiczeniach, systematyczne sprawdzanie ich efektów i modyfikowanie swojego życia tak, aby były one coraz bardziej spektakularne.

Chorzy na siłownię

Termin bigoreksja jest stosunkowo młody i najczęściej stosuje się go, aby określić obsesję, jaką wielu panów ma na punkcie idealnie umięśnionego ciała. Obsesja ta, podobnie jak inne nałogi, prowadzi do niemożności zaprzestania czynności, które, przynajmniej w teorii, przybliżają nas do takiego efektu. I choć bigoreksja może wydawać się doskonałym przeciwieństwem anoreksji, obie choroby mają te same podłoże – pojawiają się jako konsekwencja braku akceptacji własnego ciała. Przesadne koncentrowanie się na własnym wyglądzie jest wyniszczające, choroba może przy tym prowadzić nawet do utraty życia w związku z łatwym dostępem do środków poprawiających efekt.

Zobacz