Uzależnienia

3 etapy uzależnienia

Natalia Jarosz

Nie każdy, kto używa narkotyków lub alkoholu, uzależnia się, ale około 164 milionów ludzi na całym świecie. Uzależnienie jest postępującą chorobą. Może ona porwać twój mózg i twoje życie. Genetyka i pewne wyzwania sprawiają, że niektórzy ludzie są bardziej podatni na uzależnienie, ale każdy może się uzależnić. Eksperci od nadużywania substancji i mózgu określają trzy etapy uzależnienia. Jeśli potrzebujesz pomocy w którymkolwiek z etapów uzależnienia, skontaktuj się z The Right Step, aby uzyskać pomoc w naszym teksańskim centrum leczenia uzależnień.

Etap 1: Binge and Intoxication

Nadużywanie narkotyków i alkoholu zakłóca system wynagradzania. Kiedy pijesz lub zażywasz narkotyki, twój mózg uwalnia dopaminę. Jest to przyjemna substancja chemiczna, która sprawia, że czujesz się dobrze. Ludzie mogą nadużywać narkotyków lub alkoholu, ponieważ lubią to uczucie. Piją lub zażywają narkotyki raz za razem, aby uzyskać ten sam efekt. Kiedy nadużywasz narkotyków i alkoholu, zaczynasz potrzebować więcej, aby czuć się wysoko. Rozwijasz w sobie tolerancję. Może to stanowić podstawę do uzależnienia od środków chemicznych i skłonić Cię do poszukiwania programów leczenia uzależnienia od narkotyków.

Nadużywanie narkotyków i alkoholu zmienia mózg. Im więcej pijesz lub używasz narkotyków, tym większe masz szanse. W pierwszej fazie uzależnienia zaczynasz rozwijać czynniki wyzwalające, które prowadzą do nadużywania narkotyków. Twój mózg może zacząć wypuszczać dopaminę w oczekiwaniu na narkotyki lub alkohol. W oczekiwaniu na dopaminę możesz mieć silne pragnienie narkotyków lub alkoholu. Przykłady czynników wyzwalających mogą obejmować:

 • Bycie w pobliżu ludzi, z którymi używałeś substancji
 • Bycie w miejscach, w których używałeś narkotyków lub alkoholu
 • Myśląc podobnie jak ostatnim razem, gdy zażywałeś narkotyki lub alkohol.

W tym pierwszym etapie uzależnienia, zaczynasz widzieć znaki ostrzegawcze jak:

 • Picie lub zażywanie narkotyków, kiedy nie miałeś zamiaru
 • Potrzeba coraz większych ilości substancji, aby uzyskać ten sam efekt
 • Problemy ze związkami, pracą i szkołą
 • Nieudane próby rzucenia lub ograniczenia nadużywania substancji

Pewne sytuacje sprawiają, że niektórzy ludzie są bardziej podatni na ten etap uzależnienia. Badania pokazują, że osoby z problemami zdrowia psychicznego są bardziej narażone na nadużywanie substancji. Jeśli cierpisz na takie schorzenia jak depresja lub lęk, może ci się spodobać, jak narkotyki lub alkohol łagodzą objawy. Problem polega na tym, że nadużywanie narkotyków pomaga tylko tymczasowo złagodzić objawy psychiczne. Nadużywanie narkotyków i alkoholu na dłuższą metę odbija się negatywnym echem. Według Narodowego Instytutu Nadużywania Narkotyków (National Institute on Drug Abuse) sposób, w jaki narkotyki zmieniają mózg, może w rzeczywistości pogorszyć Twoje objawy. Gdy masz zarówno chorobę psychiczną, jak i uzależnienie, nazywa się to podwójną diagnozą. Sprawia to, że leczenie uzależnienia od narkotyków i usługi stacjonarne są bardziej skomplikowane, ale powrót do zdrowia jest nadal możliwy.

Etap 2: Wycofanie się i efekt negatywny

Zabawa" kończy się podczas drugiego etapu uzależnienia. Uzależnienie od substancji nie przynosi już przyjemności. Teraz używasz narkotyków lub alkoholu, aby uniknąć odstawienia. Uzależnienie od substancji chemicznych jest w pełnym rozkwicie. System nerwowy jest chory. Twój organizm uważa, że posiadanie narkotyków lub alkoholu jest normą. Bez narkotyków i alkoholu przechodzi w stan najwyższego pogotowia. Mózg uwalnia substancje chemiczne, które mogą powodować niepokój, depresję i niepokój.

W drugiej fazie uzależnienia, uzależnienie fizyczne i psychologiczne zasilają uzależnienie. Objawy odstawienia wahają się od niewygodnych do ciężkich, w zależności od tego, jakich substancji używasz. Cykl nadużywania i wycofywania się z nałogu prowadzi ludzi do trzeciego etapu uzależnienia.

Etap 3: Zaabsorbowanie i przewidywanie

"Rock bottoms" często zdarzają się w trzecim etapie uzależnienia. Twój mózg został naprawiony przez uzależnienie chemiczne. Myśli, że do przeżycia potrzebne są narkotyki lub alkohol i każe ci je zdobyć bez względu na wszystko. Mózgowe regiony, które biorą duże uderzenie, są tymi, w które się angażują:

 • Motywacja
 • Podejmowanie decyzji
 • Restraint
 • Nauka
 • Planowanie

Wszystko sprowadza się do narkotyków lub alkoholu. One są głównym celem twojego życia. Możesz kłamać lub kraść, by zdobyć substancje. Rodzina i przyjaciele nie rozpoznają osoby, którą się stałeś. Ty też nie. W trzecim etapie uzależnienia, możesz znaleźć się w prawnych i finansowych kłopotach. Zapotrzebowanie na narkotyki jest tak silne, że masz problemy z funkcjonowaniem.

Który etap uzależnienia jest najlepszy do leczenia?

Nigdy nie jest za wcześnie lub za późno na program centrum odwykowego. Każdy etap uzależnienia jest dobry na rehabilitację narkotykową. Zmiany w mózgu zachodzą na każdym etapie. Im wcześniej otrzymasz pomoc, tym lepiej. To pomaga zapobiec dalszym uszkodzeniom. Bez względu na to, w którym etapie uzależnienia się znajdujesz, leczenie może pomóc w naprawieniu fizycznych i psychicznych szkód wynikających z uzależnienia chemicznego. Ogólnie rzecz biorąc, długoterminowa trzeźwość może pomóc zapobiec lub odwrócić niektóre szkody do Ciebie:

 • Wątroba .
 • Nerki
 • Gardło
 • Usta
 • Zęby
 • Serce
 • Płuca

Rzucenie leków może również przywrócić równowagę chemiczną mózgu. Twój mózg musi nauczyć się ponownie samodzielnie produkować dobre endorfiny. Bez narkotyków i alkoholu, dzieje się to przez pewien czas. Czasami będziesz potrzebował pomocy w postaci leków i zmiany zdrowego stylu życia. Badania wykazują, że mózg jest w stanie wyleczyć się sam po okresie trzeźwości. Nie może to całkowicie zniwelować szkód związanych z nadużywaniem narkotyków, ale może się znacznie poprawić. Ważne jest, aby wiedzieć, że leczenie uzależnienia od narkotyków to nie tylko usługi detoksykacji medycznej. Skuteczna terapia uzależnień obejmuje również:

 • Terapie behawioralne, które pomogą Ci znaleźć przyczynę nadużywania narkotyków lub alkoholu
 • Opieka psychiatryczna pomagająca w rozwiązywaniu problemów związanych z podwójną diagnozą (uzależnienie od narkotyków i kwestie zdrowia psychicznego)
 • Budowanie umiejętności zapobiegania nawrotom choroby
 • Zaangażowanie rodziny w rozwiązywanie problemów związanych z relacjami
 • Wsparcie partnerskie poprzez doradztwo grupowe i programy wsparcia
 • Opieka pooperacyjna, która pomoże Ci zachować trzeźwość po leczeniu uzależnienia od alkoholu i narkotyków

Zobacz