Uzależnienia

Bezpieczeństwo dla ofiar przemocy w rodzinie i przemocy domowej

Natalia Jarosz

Jak zachować bezpieczeństwo, jeśli jesteś ofiarą przemocy w rodzinie lub przemocy domowej

Jeśli planujesz opuścić sytuację, w której dochodzi do przemocy domowej lub rodzinnej, ważne jest, abyś zastanowił się nad swoim bezpieczeństwem. Plan bezpieczeństwa może pomóc Ci zidentyfikować zagrożenia i opracować strategie bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących opracowania planu bezpieczeństwa. Jeśli to możliwe, zawsze zaleca się opracowanie planu bezpieczeństwa z przeszkolonym specjalistą, ponieważ ma on doświadczenie w dziedzinie przemocy domowej i rodzinnej i będzie w stanie wesprzeć Cię w opracowaniu planu dla Twojej konkretnej sytuacji i czynników ryzyka.

Wskazówki, jak zwiększyć bezpieczeństwo

Kodowanie słów

Porozmawiaj z kimś, kogo uważasz za osobę bezpieczną - przyjacielem, sąsiadem lub członkiem rodziny - o tym, że możesz używać słów-kodów. Jest to słowo oznaczające, że potrzebujesz pomocy. Oprócz tego opracuj również poziom ryzyka dla danego hasła. Na przykład, jedno słowo kodowe może pozwolić drugiej osobie sprawdzić, co u Ciebie, a inne słowo kodowe może sygnalizować, że potrzebujesz natychmiastowej pomocy w nagłych wypadkach, np. wezwania policji. Słowa kodowe muszą być słowami, które nie wzbudzałyby podejrzeń u osoby stosującej przemoc, ponieważ najprawdopodobniej naraziłoby to Ciebie na dalsze niebezpieczeństwo. Rozważ słowa, które mogą kojarzyć się z Twoją pracą, rodzajem posiłku, programem telewizyjnym, cokolwiek, co wydaje Ci się dla Ciebie odpowiednie.

Transport

W nagłych wypadkach zawsze ważne jest, aby mieć plan wyjścia. Dobrym pomysłem jest zawsze cofanie samochodu na podjazdach, aby można było łatwo wyjechać, jeśli zajdzie taka potrzeba, a także posiadanie drugiego klucza do samochodu, który można wyciąć i schować w łatwo dostępnym miejscu.

Zapasy awaryjne

Twoje przepisy awaryjne są po to, aby z nich korzystać, jeśli musisz nagle wyjechać. Będą one oznaczać, że będziesz w stanie żyć przez jakiś czas, dając Ci czas na nawiązanie odpowiednich kontaktów, aby się zadomowić i zapewnić sobie bezpieczeństwo.

  • Otwórz oddzielne konto bankowe, jeśli możesz to zrobić bezpiecznie. Spróbuj odkładać regularnie niewielkie kwoty na wypadek, gdybyś ich potrzebował. Miej w bezpiecznym miejscu torbę z najpotrzebniejszymi rzeczami. Powinny się w niej znaleźć ubrania, przybory toaletowe i dokument tożsamości, np. paszport (jeśli jest to bezpieczne). Możesz rozważyć przechowywanie tej torby u wskazanej przez siebie bezpiecznej osoby.

Bezpieczeństwo w sieci

W dzisiejszych czasach wiele informacji, które posiadamy, jest lub może być dostępnych w Internecie. W związku z tym, jest niezwykle ważne, aby rozważyć swoje bezpieczeństwo w sieci, jeśli jesteś w związku z przemocą. Poniższe wskazówki mogą być pomocne, ale stosuj je tylko wtedy, gdy jest to bezpieczne.

  • Utwórz nowe anonimowe konto do poczty elektronicznej Sprawdzaj aplikacje w telefonie Często zmieniaj hasła i kody PIN Uważaj na informacje udostępniane publicznie na portalach społecznościowych Jeśli uważasz, że osoba stosująca przemoc śledzi cię za pomocą twojego urządzenia, zostawiaj je w domu tak często, jak to możliwe. Zastanów się, czy nie jest używane oprogramowanie szpiegujące. Niektóre oznaki tego to: bateria Twojego urządzenia wymaga regularnego ładowania; w tle Twojego komputera działają nieznane programy; Twój telefon lub komputer działa wolniej niż zwykle; osoba stosująca przemoc wydaje się wiedzieć o Tobie o wiele więcej, niż sam wiesz. Zaufaj swojej intuicji.

Listę kontrolną dotyczącą bezpieczeństwa w sieci można znaleźć tutaj. Istnieją również bardziej ogólne informacje na temat bezpieczeństwa w sieci, do których można uzyskać dostęp na stronie internetowej eSafety Commissioner.

Aplikacja usług wsparcia dla smartfonów

Daisy to aplikacja stworzona w celu umożliwienia osobom doświadczającym przemocy lub maltretowania kontaktu z usługami w ich okolicy. Aplikacja zawiera funkcje bezpieczeństwa, które pomagają chronić prywatność. Jednak aplikacje dla służb zajmujących się przemocą domową są zalecane tylko tym osobom, które mają bezpieczny i pewny dostęp do swojego telefonu.Więcej informacji na temat aplikacji Daisy można znaleźć tutaj.

Zobacz