Alkoholizm

Alkoholizm - co należy o nim wiedzieć?

Natalia Jarosz

Alkoholizm jest jedną z tych chorób, które mogą dotknąć każdego bez względu na to, jaki ma status społeczny. Nie jest wcale problemem osób biednych albo tych, które nie odebrały odpowiedniego wykształcenia. Jego przebieg jest dość dobrze zbadany, nie można więc nie zauważyć tego, że w przypadku wszystkich dotkniętych nim osób rozwija się w zbliżony sposób.

Chory zwykle przechodzi przez kolejne fazy uzależnienia. Początkowo sygnały świadczące o utracie kontroli nad piciem są niemal niemożliwe do zauważenia, z czasem jednak pojawia się niemal całkowita destrukcja. Niestety, czasy trwania kolejnych etapów choroby alkoholowej w istotny sposób różnią się między sobą. Tu decyduje wiele czynników i uwarunkowań. W każdym wypadku mamy jednak do czynienia z chorobą, która postępuje i degraduje każdą sferę życia osoby uzależnione.

Pierwsze kroki na drodze do uzależnienia wydają się być tymi o kluczowym znaczeniu. Niestety, w zdecydowanej większości przypadków są trudne w rozpoznaniu. Wynika to przede wszystkim z tego, że trudno jest ustalić granicę, za którą towarzyskie spożywanie alkoholu zmienia się w uzależnienie. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie wskazać żadnych sygnałów, które można byłoby interpretować jako alarmujące. Tym, który powinien zwrócić szczególną uwagę jest wrażenie przerwy w życiorysie znanej też jako urwany film.

Skutki alkoholizmu

Niepokoić może też tendencja do tego, aby eliminować skutki spożywania alkoholu w ten sposób, że pije się go więcej. Już na tym etapie dobrze jest uświadomić sobie, jak groźny jest alkoholizm, przecież zagrożenie nie jest wcale małe, skoro mamy do czynienia ze śmiertelną chorobą. Szacuje się, że jest ona w stanie skrócić nasze życie nawet o dziesięć lat zwłaszcza, jeśli osoby uzależnione nie zdecydują się na podjęcie leczenia. Śmierć zwykle nie pojawia się, oczywiście, w konsekwencji przyjęcia zbyt dużej ilości alkoholu. Takie praktyki przyczyniają się jednak do pojawiania się i rozwoju wielu groźnych chorób.

Alkoholicy giną też w konsekwencji ryzykownych zachowań, na jakie pozwalają sobie będąc pod wpływem, a niekiedy także na skutek próby samobójczej. Leczenie alkoholizmu jawi się jako szczególnie trudne z uwagi na to, że mamy do czynienia z chorobą chroniczną Na pewnym etapie wiąże się więc z akceptacją tego, że pełne wyleczenie zwyczajnie nie jest możliwe. Mówiąc o alkoholizmie wypada też podkreślić z mocą, że warto opierać się pokusie postrzegania wspomnianej choroby jako słabości charakteru czy też braku silnej woli. Nie jest też prawdziwym pogląd, że sama silna wola może doprowadzić do wyleczenia alkoholika.

Inni użytkownicy przeczytali również:

Rodzice alkoholicy – jak wpływają na swoje dzieci? Czytaj więcej
Przymusowe leczenie alkoholików Czytaj więcej
Kto może wpaść w alkoholizm? Czytaj więcej
Zobacz