Uzależnienia

Co to jest Miesiąc Zapobiegania Przemocy Domowej i Rodzinnej?

Natalia Jarosz

Co to jest Miesiąc Zapobiegania Przemocy Domowej i Rodzinnej?

Miesiąc Zapobiegania Przemocy Domowej i Rodzinnej podnosi świadomość społeczności na temat przemocy domowej i rodzinnej. Jest to miesiąc, który skupia się na wysłaniu jasnego komunikatu, że przemoc domowa i rodzinna jest nie do zaakceptowania. Temat tegorocznego miesiąca wzywa wszystkich do rozpoznawania oznak przemocy domowej, wyciągania ręki i mówienia o tym.

Skutki przemocy domowej i rodzinnej

Statystyki są przerażające.

  • Co tydzień 1 kobieta zostaje zamordowana przez obecnego lub byłego partnera. Australijska policja ma do czynienia z przemocą domową co 2 minuty. 15 osób zostało zabitych w samym 2019 roku w wyniku przemocy domowej i rodzinnej. 1 na 4 kobiety doświadcza przemocy emocjonalnej od 15 roku życia. 1 na 6 kobiet doświadcza przemocy przed 15 rokiem życia. 1 na 5 kobiet doświadcza przemocy seksualnej od 15 roku życia. 85% kobiet było molestowanych seksualnie. Około 40% kobiet nadal doświadcza przemocy ze strony swojego partnera, będąc w tymczasowej separacji. 1 na 3 młodych ludzi nie uważa, że kontrolowanie kogoś jest formą przemocy. 9 na 10 kobiet z niepełnosprawnością było molestowanych seksualnie. Przemoc domowa jest główną przyczyną bezdomności kobiet i ich dzieci.

Wpływ na dzieci

Oprócz wpływu przemocy na poszczególne kobiety, przemoc w domu lub w rodzinie ma również duży wpływ na dzieci. Nawet jeśli dzieci nie są bezpośrednimi ofiarami przemocy, to i tak mogą przejawiać takie zachowania jak poniższe:

  • Obwinianie się za przemoc. Trudności z zasypianiem. Cofnięcie się do wcześniejszego etapu rozwoju. Opóźnienie rozwoju. Stawanie się bojaźliwym, agresywnym, destrukcyjnym. Wycofanie się. Stawanie się ofiarą lub sprawcą znęcania się. Okrucieństwo wobec zwierząt.

Zobacz