Uzależnienia

Prawda o benzosach - co musisz wiedzieć o benzodiazepinach

Natalia Jarosz

Poniedziałek 11 lipca to Światowy Dzień Świadomości Benzodiazepin. "Jaki dzień świadomości???" Słyszę, jak pytasz. Jestem tutaj, aby wyjaśnić ważne rzeczy, które musisz wiedzieć o "benzosach" w nadziei na szerzenie świadomości na temat aspektów, o których nie mówi wystarczająco dużo ludzi.

Czym są benzole?

Kiedy mówimy "benzos", odnosimy się do klasy leków na receptę zwanych benzodiazepinami (rozumiesz, dlaczego skracamy to słowo, co? Ależ ono brzmi!). W Australii, prawie 7 milionów recept na benzos są wydawane każdego roku. Leki te są zazwyczaj przepisywane z dwóch powodów: 1.) jako tabletka nasenna lub; 2.) jako środek uspokajający, aby pomóc w niepokoju.

Skąd mam wiedzieć, czy mój lek jest benzoesem?

Istnieje kilka naprawdę powszechnie przepisywanych benzoesów, o których mogłeś słyszeć - Valium (Diazepam), Xanax (Alprazolam) lub Temaze (Temazepam), by wymienić tylko kilka. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy lek na receptę jest benzoesem, jest zapytanie lekarza pierwszego kontaktu (GP). Jednak w dzisiejszych czasach mamy dostęp do bogatej wiedzy na wyciągnięcie ręki, więc nie krępuj się i wyszukaj nazwę swojego leku w Internecie, a znajdziesz informacje o klasie leku. Pamiętaj, że wszelkie informacje przeczytane w Internecie na temat zaleceń lub skutków ubocznych powinny być omówione z lekarzem rodzinnym.

Jak bezpiecznie stosować leki z grupy benzoesu?

The Royal Australian College of General Practitioners wydało kilka nowych wytycznych dla lekarzy pierwszego kontaktu w 2015 roku w celu poprawy opieki nad pacjentami. Wytyczne te stanowią, że benzoes nie powinien być pierwszą linią leczenia i że należy również zbadać terapie nielekowe. Co to oznacza? Zasadniczo oznacza to, że jeśli masz trudności ze snem lub niepokojem, należy najpierw zbadać inne metody leczenia, takie jak terapia psychologiczna, lub w połączeniu z lekami. Dlaczego? Cóż, wytyczne mówią również, że benzos powinien być generalnie traktowany jako krótkoterminowa opcja terapeutyczna, a jeśli jest stosowany codziennie, rzadko powinien być kontynuowany dłużej niż cztery tygodnie. Więc naprawdę będziesz musiał nauczyć się radzić sobie z objawami bez leków, jeśli możesz używać benzosów tylko przez tak krótki okres czasu.

Jakie są zagrożenia związane z przyjmowaniem benzosów?

Podobnie jak w przypadku wszystkich leków, dobrze jest być świadomym możliwych skutków ubocznych benzosów przed ich zażyciem. To powiedziawszy, większość ludzi doświadcza niewielu skutków ubocznych podczas ich przyjmowania. Największym ryzykiem jest uzależnienie się od benzoesu, jeśli zażywa się go dłużej niż cztery tygodnie. Co jest takiego złego w uzależnieniu? Jest kilka problemów z tym związanych: - Nigdy tak naprawdę nie nauczysz się radzić sobie z podstawowymi objawami. - Twoje ciało przyzwyczaja się do posiadania leku w swoim systemie i może zacząć wymagać większych dawek, aby nadal były skuteczne. - Jeśli zdecydujesz się oprzeć biorąc wyższą dawkę, możesz zacząć odczuwać objawy odstawienia, mimo że nadal go przyjmujesz. - W przypadku próby zmniejszenia dawki lub zaprzestania przyjmowania leku, mogą wystąpić nieprzyjemne objawy odstawienia.

Skąd mam wiedzieć, czy jestem uzależniony od tego leku?

Istnieją pewne znaki ostrzegawcze, że być może uzależniasz się od leków z grupy benzoesu, jeśli brałeś je przez dłuższy czas. Jak na ironię, mogą one zacząć wywoływać objawy, którym mają zapobiegać, tj. niepokój i trudności z zasypianiem. Jeśli czujesz, że nie możesz sobie poradzić bez ich zażywania, jeśli odczuwasz zwiększony dyskomfort w pobliżu czasu zażycia kolejnej tabletki lub jeśli lek nie ma takiego samego działania jak wtedy, gdy po raz pierwszy zacząłeś go zażywać, mogą to być wskaźniki, że jesteś uzależniony od tego leku.

Czy powinny być one całkowicie zakazane?

Benzole są zazwyczaj bardzo skuteczne w radzeniu sobie z niepokojem i poprawianiu snu. Jeśli są stosowane krótkoterminowo lub od czasu do czasu, a także w połączeniu z terapią psychologiczną, są generalnie dość bezpieczne. Całkowity zakaz ich stosowania byłby prawdopodobnie trochę ekstremalny, ale musimy zapewnić, że słowo jest rozpowszechniane o ich potencjalnym ryzyku, tak aby były one stosowane w najbezpieczniejszy możliwy sposób.

Czy powinienem przestać brać ten lek, jeśli przepisał mi go mój lekarz rodzinny?

Zdecydowanie nie!!! Jeśli przyjmowałeś benzoes przez miesiące lub nawet lata, całkowite zaprzestanie przyjmowania leku może być bardzo niebezpieczne. Konieczne jest powolne odstawianie leków, które powinno odbywać się wyłącznie pod kierunkiem lekarza pierwszego kontaktu i przy wsparciu psychologa.

Gdzie mogę uzyskać pomoc, jeśli obawiam się, że jestem uzależniony?

Istnieje kilka miejsc, w których można uzyskać pomoc: - Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym o swoich obawach. - Spotkać się z psychologiem lub lekarzem zdrowia psychicznego w celu uzyskania pomocy w radzeniu sobie z objawami. W The Psych Professionals mamy kilku psychologów, którzy mogą pomóc z niepokojem i problemami ze snem. - Reconnexion to fantastyczna organizacja, która specjalizuje się w leczeniu lęków i uzależnienia od benzodiazepin. Na ich stronie internetowej znajduje się mnóstwo informacji, mają też linię wsparcia telefonicznego dla każdego, kto może potrzebować pomocy lub informacji (1300 273 266).

Zobacz